Wydział Nauk Przyrodniczych i Technicznych / Faculty of Natural and Technical Sciences
Permanent URI for this community
* Instytut Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu * Instytut Nauk Inżynieryjno-Technicznych
Browse
Browsing Wydział Nauk Przyrodniczych i Technicznych / Faculty of Natural and Technical Sciences by Subject "15th-century Netherlandish paintings"
Now showing 1 - 2 of 2
Results Per Page
Sort Options
- ItemZieleń w miastach średniowiecznych w dziełach malarstwa niderlandzkiego XV wieku(Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, 2012) Kulesza, PiotrMalarstwo niderlandzkie XV w. to nie tylko dzieła sztuki, to także nieocenione źródło informacji o średniowiecznych realiach. Obrazy o treści religijnej, rzadziej świeckiej, obok ukrytego języka symbolu dostarczają wielu cennych wiadomości nie tylko historykom sztuki, ale również przyrodnikom. Pozwalają zapoznać się z ówczesną rzeczywistością, która uchwycona została przez artystów w sposób prawdziwy. Niniejszy artykuł obejmuje badania nad szeroko pojmowaną zielenią w miastach, odzwierciedloną na sześciu wybranych przykładach malarstwa niderlandzkiego XV w. Są to zarówno czytelne kompozycje ogrodowe, jak i różnego rodzaju tereny zieleni wpisane w strukturę urbanistyczną. Tekst stanowi próbę określenia ich układu kompozycyjnego oraz pełnionej funkcji w krajobrazie miejskim.
- ItemZwierzęta w ogrodach i krajobrazach miast średniowiecznych w malarstwie niderlandzkim XV wieku(Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, 2012) Lubiarz, Magdalena; Kulesza, PiotrMalarstwo niderlandzkie XV w. jest wyjątkowym źródłem wiedzy o średniowiecznych realiach. Obrazy te dostarczają wielu cennych informacji zarówno historykom sztuki, jak i przyrodnikom. Pozwalają zapoznać się z ówczesnym środowiskiem przyrodniczym odwzorowanym na obrazach. Niniejszy artykuł obejmuje badania nad fauną w średniowiecznym krajobrazie miejskim, podmiejskim, a także w terenach zieleni komponowanej, odzwierciedlonej na wybranych przykładach malarstwa niderlandzkiego XV w. Jest próbą zidentyfikowania konkretnych gatunków zwierząt i ukazania realności ich odwzorowania wraz z odniesieniem do namalowanego środowiska.